Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
13. 03. 2020

Předsednictvo Akademické rady Akademie věd ČR na svém zasedání dne 13. března 2020 konstatovalo, že preventivní opatření přijímaná ve vztahu k šíření koronaviru SARS CoV-2 lze považovat za adekvátní současné situaci. Zejména oceňuje skutečnost, že jejich realizace probíhá v úzké součinnosti s odborníky a na základě aktuálních poznatků vědy a výzkumu.

K situaci se dosud mimo jiné vyjádřili relevantní odborníci z pracovišť AV ČR:

03. 03. 2020

Vzhledem k aktuální hygienicko-epidemiologické situaci související s výskytem nového typu koronaviru
a z důvodu aktivní zdravotní prevence
je po projednání s vedením AV ČR

uzavřena budova AV ČR na Národní 1009/3

pro odbornou i laickou veřejnost
včetně prostor studovny Knihovny AV ČR, Galerie Věda a umění a Gastronomických služeb Národní,
a to s účinností od 4. března 2020 do odvolání.

Současně je zrušeno konání popularizačních akcí, přednášek a konferencí.
Účastníci pracovních jednání a pracovních školení se ohlásí v recepci, kde budou informováni o pravidlech vstupu do budovy.

 JUDr. Jiří Malý, zástupce ředitele SSČ AV ČR, v. v. i.

27. 03. 2020

Novým typem koronaviru s názvem SARS-CoV-2 se nezabývají jenom lékaři v praxi, ale i výzkumníci z nejrůznějších vědních oblastí AV ČR. Ať už jde o virology, biochemiky, imunology, biomatematiky nebo třeba psychology či ekonomy. Jaké poznatky o novém viru, onemocnění COVID-19, které způsobuje, a jeho možné léčbě naši vědci v posledních týdnech prozradili v médiích?

27. 03. 2020

Máloco kolem nás je tak obtížně uchopitelné a definovatelné jako čas. Přesto se hodiny a kalendáře staly jeho měřítkem, univerzálním prostředkem koordinace, organizace a synchronizace nejrůznějších aktivit a dějů. Dnes, kdy nás Covid-19 izoluje od kulturních, společenských a mnohdy i všedních pracovních činností, si změny v subjektivním vnímání toku času uvědomujeme dvojnásob.

27. 03. 2020

Vědci a vědkyně z několika pracovišť Akademie věd ČR pomáhají s testováním vzorků na nový typ koronaviru a analyzují materiály na výrobu roušek a respirátorů. Akademie věd ČR také nabídla vládě k využití letoun Cessna k rozvezení potřebného zdravotnického materiálu. Dopady na společnost analyzují ekonomové z think-tanku IDEA. Všechny aktuality týkající se pomoci Akademie věd ČR v boji proti nákaze najdete na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu. Řádky následujícího článku pravidelně aktulizujeme – první odstavce vždy nejaktuálnější.

26. 03. 2020

Kdo stojí za současnou epidemií COVID-19 – netopýři, nebo člověk? Jak se bude SARS-CoV-2 dále chovat a jaký vliv na to má globalizace? Těmito otázkami se nejen v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru zabývají vědci v Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

26. 03. 2020

Týmu českých vědců se podařilo pozorovat první řízený přenos elektronu v rámci jedné molekuly. Jejich objev zveřejnil prestižní časopis Nature Communications. Nakolik výjimečné je sledovat řízený přenos elektronu, k čemu je to dobré a jak se vědcům žije a bádá v době koronaviru? V novém podcastu Akademie věd ČR na tyto otázky odpovídá Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR.

24. 03. 2020

Virus afrického prasečího moru patří mezi DNA viry. Je vysoce odolný a životaschopný a dokáže zůstat po dlouhou dobu v trusu, krvi i tělesných tkáních. Pro člověka nákaza nebezpečná není, lidé ale mohou nechtěně přispět k jejímu šíření. Výzkumem trojúhelníku vztahů myslivců, veterinářů a divočáků v kontextu této nemoci se zabývá Luděk Brož z Etnologického ústavu AV ČR. O svém bádání vypráví v rozhovoru pro čtvrtletník A / Věda a výzkum, oficiální periodikum Akademie věd ČR.

19. 03. 2020

Nová zpráva Expertní rady evropských akademií věd upozorňuje, že evropské zákony pro geneticky modifikované organismy již nevyhovují. Právní rámec pro GMO proto vyžaduje zásadní úpravy. GMO techniky přitom mají velký potenciál, aby globálně zajistily dostatek bezpečných potravin v době, kdy prožíváme změnu klimatu. Potvrzují to i vědci z Akademie věd ČR.

18. 03. 2020

V situaci, kdy děti nemůžou chodit do školy, nabízí Akademie věd ČR dětem i rodičům tipy na domácí pokusy, e-zdroje, elektronické verze časopisů i online výstavy. Streamujeme také aktuální domácí přednášky na zajímavá témata. Vše najdete už od minulého týdne na sociálních sítích AV ČR pod hashtagem #veda_na_doma a na webu Věda na doma. Akademie věd sdružuje více než padesátku vědeckých pracovišť a každé z nich má co nabídnout. AKTUÁLNÍ INFORMACE O AKTIVITÁCH NAJDETE NA WEBU PROJEKTU VĚDA NA DOMA.