Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

13. 7. 2020
Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR vytvořili za podpory Grantové agentury ČR databázi složení houbových společenstev všech suchozemských oblastí Země. O databázi GlobalFungi informuje aktuální vydání časopisu Scientific Data. Obsahuje přes 20 tisíc vzorků.
9. 7. 2020
Deset sad, z nichž každá je připravena na 1 000 jednotlivých izolací virové RNA, darovala dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Sady v celkové hodnotě 780 000 korun jsou nezbytnou součástí testování na nemoc COVID-19.
8. 7. 2020
Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pod vedením Hany Hanzlíkové objevil způsob, jak v buňkách označit a sledovat místa, kde byla poškozena a následně opravena molekula DNA, tzn. zaznamenat paměť buněčných oprav. Výsledky publikoval tento týden časopis Nature Communications.
3. 7. 2020
Tým Petra Svobody z Ústavu molekulární genetiky AV ČR popsal, jak zvětšování objemu vajíčka při jeho růstu ovlivňuje jeho molekulární mechanismy. Podařilo se tak vyřešit deset let starou otázku, proč ve vajíčku nefungují takzvané mikroRNA. Výsledky publikoval Nucleic Acid Research.
30. 6. 2020
Naději na obnovu evropské konkurenceschopnosti ve výrobě solární panelů přináší výsledky mezinárodního projektu NextBase, jeho ž se účastnili vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR. Projekt vyvinul prototypy fotovoltaických článků s vysokou účinností a potenciálem pro nízké náklady.
30. 6. 2020
V těchto dnech si brněnský Archeologický ústav AV ČR připomíná 100 let profesionální archeologie na Moravě a 50 let své samostatné existence. Dne 1. července 1970 se z původní brněnské pobočky pražského ústavu stal Archeologický ústav ČSAV v Brně.